Zatímco nízkosacharidové diety už roky lákají mnohé, nová studie Harvardovy univerzity ukazuje, že ne všechny jsou stejně efektivní. Publikovaná v časopise JAMA Network Open, studie se zaměřuje na dlouhodobé dopady těchto diet na tělesnou hmotnost.
Vedoucí studie Binkai Liu z katedry výživy na Harvardově univerzitě poznamenává, že jejich výzkum přesahuje jednoduchou otázku „Máme či nemáme jíst sacharidy?“ Výsledky studie, která sledovala více než 123 300 zdravých dospělých, kteří každé čtyři roky hlásili svou váhu a stravovací návyky, ukazují, že diety s důrazem na rostlinné proteiny a zdravé tuky vedou k pomalejšímu přírůstku hmotnosti ve srovnání s dietami založenými na masu a nezdravých tucích.
Celkem bylo zkoumáno pět diet s obsahem sacharidů mezi 38 a 40 % denního příjmu kalorií. Jednalo se o celkově nízkosacharidovou dietu, dietu založenou na živočišných proteinech a tucích, dietu založenou na rostlinných proteinech a tucích, zdravou nízkosacharidovou dietu (kombinující rostlinné proteiny, zdravé tuky a méně rafinovaných sacharidů) a nezdravou nízkosacharidovou dietu s důrazem na živočišné proteiny, nezdravé tuky a sacharidy z průmyslově zpracovaných pečiv a cereálií.
Podle Liu, kteří poskytli informace CNN, účastníci, kteří se přidržovali celkově nízkosacharidové, živočišné nebo nezdravé nízkosacharidové diety, v průměru nabrali více hmotnosti než ti, kteří se drželi zdravé nízkosacharidové diety. Zatímco nezdraví nízkosacharidoví dietáři nabrali v průměru 5,1 kilogramu za čtyři roky, ti na zdravé nízkosacharidové dietě ztratili v průměru 4,9 kilogramu.
Qi Sun, vedoucí autor studie a asociální profesor na oddělení výživy, zdůrazňuje, že „nejdůležitější zjištění zde je, že ne všechny nízkosacharidové diety jsou si rovné, pokud jde o dlouhodobé řízení hmotnosti.“ Studie podle něj naznačuje, že veřejné zdravotnické iniciativy by měly nadále propagovat stravovací vzory, které zdůrazňují zdravé potraviny, jako jsou celozrnné produkty, ovoce, zelenina a nízkotučné mléčné výrobky.